Biuro LGR

Odwiedziło nas...

Dziś5
Wczoraj9
Wizyt w tygodniu14
Wizyt w miesiącu164
Łącznie wizyt73552


Gmina Drawno

drawno Urząd Miasta Drawno
73-220 Drawno, Kościelna 3
tel./fax 95 768 20 31
e-mail: poczta @drawno.pl,
strona: www.drawno.pl

Gmina Drawno znajduje się na zachodnim skraju Puszczy Drawskiej w południowej części województwa zachodniopomorskiego. Terytorium gminy ma równoleżnikowy kształt obejmujący powierzchnię 321 km². 

W granicach administracyjnych gminy znajduje się 31 miejscowości, które tworzą 12 sołectw. Drawno i okolice zaliczane są do najpiękniejszych rejonów północno zachodniej Polski.
Założycielami miasta była rodzina Wedlów z Korytowa. Prawa miejskie Drawno otrzymało pomiędzy rokiem 1313 a 1333.
Niezaprzeczalnym atutem Drawna jest jego położenie pomiędzy dwoma jeziorami: Grażyna i Adamowo, przez które przepływa jedna z najczystszych rzek w Polsce – Drawa ( 189,5 km prawy dopływ Noteci). Dodatkowym atutem gminy jest bliskość Drawieńskiego parku Narodowego, którego przyroda zachwyca bogactwem fauny i flory. Turysta na terenie Parku skorzystać może ze szlaku wodnego, szlaków konnych oraz wytyczonych i świetnie utrzymanych szlaków pieszych. Spacer tymi ścieżkami to prawdziwa lekcja przyrody i ekologii.
Atrakcyjne położenie gminy wśród lasów, rzek i jezior sprawia, że są tu wspaniałe warunki do uprawiania turystyki wypoczynkowej, krajoznawczej oraz kwalifikowanej, którą można uprawiać indywidualnie i zespołowo.
Na terenie gminy wytyczono szlaki turystyczne, które pozwalają na odbywanie pieszych i rowerowych wycieczek oraz konnych przejażdżek, podczas których można poznać i podziwiać piękno okolicy. Ponadto pozwalają zobaczyć znajdujące się tu obiekty historyczne i pomniki przyrody. Dla rządnych większych wrażeń polecamy spływy kajakowe rzeką Drawą – główną rzeką gminy, którą w młodości spływał nasz wielki rodak Jan Paweł II. Dla upamiętnienia tego faktu szlak nazwano im. Jana Pawłami „Śladami Papieża”.
Na terenie gminy Drawno licznie działają usługodawcy branży turystycznej, baza noclegowa jest zróżnicowana – turyści mają do dyspozycji pensjonaty, kwatery i gospodarstwa agroturystyczne, domki kempingowe oraz pola biwakowe.
Prawie w każdej miejscowości są urokliwe wiejskie kościółki, a na szczególną uwagę zasługuje ten w Barnimiu. W Brzezinach z kolei oprócz szachulcowego kościoła zobaczyć można  XVIII-wieczny pałac o przepięknej bryle, w którym obecnie mieści się Dom Pomocy Społecznej. Podobny charakter posiada inna okazała budowla-zamek w Niemieńsku. W Borowcu natomiast znajduje się 100-letni dworek myśliwski z przepiękną szachulcową wieżą.
Na terenie gminy nie można się nudzić. Do wcześniej wymienionych atrakcji turystycznych należy dodać coroczne imprezy plenerowe, które przyciągają rzeszę widzów i uczestników. Należą do nich m.in. „Festiwal Krasnali” – będący nawiązaniem do historii, której źródła mówią o istniejącej tu już od roku 1886 fabryce krasnali, a ponadto „Biegi uliczne”, „Wojewódzki Rajd po Ziemi Drawieńskiej” , „Bye Bye Wakacje”, „Wojewódzki Festiwal Zespołów Piosenki Ludowej”, „Otwarty Turniej Strzelecki Bractwa Kurkowego” , „Mistrzostwa Drawna w grzybobraniu”i wiele, wiele innych.

 

partnerzyBierzwnikChoszcznoDrawnoKrzecinMiroslawiecPelczycePowiatReczSuchanSzersza-perspektywaPZW GorzowPZW Pila